Warszawa, Polska, świat dla – demokracji bez granic

Małgorzata Szafrańska

Warszawa, Polska, świat
Dla demokracji – bez granic

Manifestacja KOD w Warszawie 19.12.2015
Manifestacja KOD w Warszawie 19.12.2015 (foto: Tomek Szymański)

Sto tysięcy ludzi w całym kraju, dwadzieścia tysięcy – również według stołecznego ratusza – zgromadziła sobotnia manifestacja Komitetu Obrony Demokracji przed Sejmem w Warszawie. To tylko jedna z pikiet „Obywatele dla demokracji”, które w tym samym czasie odbywały się w ponad 20 polskich miastach i kilkunastu miejscach poza granicami kraju, gdzie odbyło się 9 oficjalnie zgłoszonych pikiet i kilka spontanicznych demonstracji przed polskimi konsulatami na świecie.

„Po raz kolejny pokazaliśmy, że jesteśmy – i to nie tylko w Warszawie, ale w wielu zakątkach Polski, a nawet poza jej granicami. Mimo przedświątecznego czasu, tysiące osób demonstrowały w obronie demokracji. Pokazaliśmy, że zależy nam na przestrzeganiu prawa, że potrafimy się zjednoczyć ponad podziałami i mówić jednym głosem w obronie najważniejszych wartości. I ważne jest to, że robimy to w atmosferze życzliwości, pokojowo, budując obywatelską wspólnotę” – mówi Mateusz Kijowski, lider Komitetu Obrony Demokracji.
Tym razem byli z nami też prof. Karol Modzelewski, prof. Monika Płatek, Maja Komorowska, Agnieszka Holland, Henryk Wujec, Ewa Woydyłło, Tomasz Lis i wiele innych znanych postaci świata polityki i kultury.

Bombą w obrońców demokracji

Manifestacja KOD w Warszawie 19.12.2015
Manifestacja KOD w Warszawie 19.12.2015 – Mateusz Kijowski (foto: Tomek Szymański)

Wszystkie polskie manifestacje w obronie demokracji i Trybunału Konstytucyjnego oraz przeciwko łamaniu prawa przez władze państwowe, rozpoczynały się w samo południe. Ta największa, zorganizowana w stolicy, zakończyła się nadspodziewanie szybko. Oficjalną część zgromadzenia lider KOD zamknął około godziny 13:30. Jak się okazało, decyzja o wcześniejszym zakończeniu manifestacji została podjęta na prośbę policji – po alarmie bombowym. Chociaż służby mundurowe uznały, że zawiadomienie o podłożeniu materiałów wybuchowych pod siedzibą parlamentu jest mało wiarygodne i nie ma konieczności ewakuowania zebranych – poprosiły organizatorów, aby spokojnie zakończyli demonstrację.

„Przestrzegamy prawa, zależało nam również na bezpieczeństwie tysięcy zebranych przed Sejmem obrońców demokracji, więc zastosowaliśmy się do prośby policji. Zanim się rozeszliśmy, zdążyliśmy jeszcze podzielić się opłatkiem – również z dbającą o bezpieczeństwo naszej demonstracji policją, a także wspólnie zaśpiewać kolędę, „Mury” Jacka Kaczmarskiego oraz „Imagine” Johna Lennona” – powiedział Mateusz Kijowski.

Humor tarczą i orężem

Manifestacja KOD w Białowieży 19.12.2015 2
Manifestacja KOD w Białowieży 19.12.2015

Poza Warszawą, demonstracje odbyły się w ponad 20 innych, polskich miastach – zarówno tych, które organizowały własne pikiety w obronie demokracji tydzień wcześniej, jak i tych, w których lokalne struktury KOD debiutowały w tej roli. Najmniej liczne zgromadzenia liczyły po kilkaset osób, w tych najliczniejszych udało się skrzyknąć po kilka tysięcy manifestantów. Uczestnicy pikiet przynieśli ze sobą biało czerwone flagi, a także flagi unijne, transparenty z logo KOD, a także z hasłami, będącymi reakcją na wydarzenia w polskiej polityce. Wiele z nich to przejaw niezwykłej kreatywności i ciętego – lecz nie pozbawionego dobrego smaku – dowcipu autorów. Bo i humor okazuje się być jedną z najskuteczniejszych broni KOD-u – nie dziwi więc, że hasło „Cała Polska dziś się śmieje – zaczynamy mieć nadzieję” było swoistym mottem sobotnich zgromadzeń.
Wszystkie manifestacje KOD przebiegły bardzo spokojnie, nigdzie nie doszło do niepokojących incydentów, ani prowokacji – mimo kontrmanifestacji, jakie odbyły się między innymi w Łodzi czy Bydgoszczy.

KOD bez granic

Manifestacja KOD w Brukseli 19.12.2015
Manifestacja KOD w Brukseli 19.12.2015 (foto: Olivier Hoslet)

Komitetem Obrony Demokracji coraz żywiej interesuje się Polonia – już po raz drugi manifestację KOD jego sympatycy zorganizowali w Brukseli – tym razem zdecydowanie liczniejszą niż przed tygodniem (kilkuset pikietujących nie odstraszył nawet rzęsisty deszcz). Biało czerwone, kilkusetosobowe zgromadzenie broniło polskiej demokracji również w Londynie, podobnie liczna grupa manifestowała w Berlinie. KOD-owiczów nie zabrakło też w Hamburgu, Oslo, Lizbonie, Toronto, Tokio czy Nowym Jorku. Kilka osób demonstrowało w Stambule, w Kijowie, a jeden zaangażowany KOD-er entuzjastycznie wyrażał swoje poparcie dla inicjatywy obrony demokracji i TK przed polskim konsulatem w Sydney.

KOD dotarł do Australii 19.12.2015

Dodaj komentarz

28 komentarzy do "Warszawa, Polska, świat dla – demokracji bez granic"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
ansia
ansia
3 lat 7 miesięcy temu

” Wiele innych postaci „- tak jest prawidłowo. I jeszcze: liczba pojedyńcza – postać, mnoga – postacie. Co się dzierje z naszym językiem ?

Janusz
Janusz
3 lat 6 miesięcy temu

Częściowo ma Pani rację ale niezupełnie. Rzeczownik postać w mianowniku liczby mnogiej ma DWIE formy: postacie oraz postaci, z liczebnikami dwa, trzy, cztery wolno używać wyłącznie tej pierwszej ale już pięć to postaci .

Oto fragment hasła postać z Nowego słownika poprawnej polszczyzny:

postać, lm M. postacie a. postaci (…) Ale (z liczebnikami): Dwie, trzy, cztery postacie (nie: postaci).

MSz
MSz
3 lat 6 miesięcy temu

Dziękuję za uwagę – błąd czysto techniczny, wkradł się podczas redakcji tekstu. :-)

Kasia
Kasia
3 lat 6 miesięcy temu

Oczywiście naszą Polskość tworzy również język ojczysty. Wydaje mi się jednak, że w obliczu powagi spraw, które tutaj poruszamy i dla których się zrzeszamy dla Ojczyzny – wyliczanie komuś błędów językowych jest małostkowe i mało taktowne.
Mniej krytykujmy, więcej róbmy!
Po raz kolejny dziękuję organizatorom i współobywatelom, którzy wyszli na ulicę. Zapewniam, że we Wrocławiu atmosfera była równie podniosła, pozytywna, przyjazna i świąteczna. Dziękujemy! I chociaż każdy z nas chce by atmosfera w kraju – smutny kryzys konstytucyjny i demokratyczny został szybko zażegnany w spokojnej atmosferze – wydaje się, że pozostaje mi dodać… do zobaczenia na kolejnych manifestacjach.

Aleksandra
Aleksandra
3 lat 6 miesięcy temu

Byłam na obydwu marszach w Warszawie. Mam pewien pomysł. Było by dobrze mieć
jakąś piosenkę taki nieformalny hymn. Może jakiś muzyk pozwoli używać swojego utworu lub napiszę specjalnie. Kolejna sprawa to proponuje następne spotkania organizować w okolicach Pałacu Prezydenckiego. Musimy większy nacisk wywierać na Andrzeja Dudę przez niektórych nazywanym prezydentem.

Beata
Beata
3 lat 6 miesięcy temu

Świetny wpis! Popieram bardzo pomysł naszego hymnu.
Faktycznie, warto wyraźnie dać przekaz Andrzejowi Dudzie, że co innego opowiadał w kampanii wyborczej i jak szybko o tym zapomniał.

nie pis-owiec
nie pis-owiec
3 lat 6 miesięcy temu

Hymn by się wam przydał. Bo Hymnu Polski nie znacie.Tyle się mówiło a ten wasz guru znowu wyjeżdża z „PUKI”. „Kiedy My Żyjemy” nie żadne PUKI zapamiętajcie raz na zawsze.

Darek
Darek
3 lat 6 miesięcy temu

Mamy już „Mury”, nieprawdaż?

Janusz
Janusz
3 lat 6 miesięcy temu

Pan Andrzej Duda JEST prezydentem Polski, demokratycznie wybranym, który jednak łamie Konstytucję i robi różne niepokojące rzeczy. Bardzo mi smutno, że mamy takiego prezydenta, ale on jest prezydentem, a nie przez niektórych bywa tylko tak nazywany.

Miłosz
Miłosz
3 lat 6 miesięcy temu

A co robil Komorowski? PO juz nagle zostalo ulaskawione ze wszystkiego? Na co ta Polska spada.. Jak zrobicie zamach stanu to PO znowu wejdzie i znowu beda coraz to gorsze czasy jako „sprzedajna” Polska gdzie multum ludzi wyjezdza z roku na rok i ten procent sie zwieksza. Duda nie jest gorszy niz Komorowski, on przynajmniej jeszcze nie osmieszyl Polski.

Kasia
Kasia
3 lat 6 miesięcy temu

Pan prezydent Andrzej Duda ośmiesza się każdego dnia. Np nie przyjmując ślubowania od 3 sędziów oraz ułaskawienie „niewinnego”. A nie pamiętamy już jak mówił o Polsce podczas swojej pierwszej nieoficjalnej wizyty w Niemczech? A może właściwym było wypowiadanie się o wstydzie za III RP? Czy zadaniem prezydenta nie jest jednoczenie Polaków a nie dzielenie? A jego aktualna „bezpartyjność” jest w porządku? Bo dla mnie to jest stronniczość. Zachowanie godne marionetki. Rób to co nakazuje prezes, a nic Ci się nie stanie i będziesz ustawiony na całe źycie.

Miłosz
Miłosz
3 lat 6 miesięcy temu
Ale kogo to obchodzi co on robi w Polsce? Slubowanie i inne takie, mnie to jakos nie rusza, ze tego nie przyjal, ulaskawienie niewinnego to tak, tu sie zgodze, tam uzyl swojej mocy jako Prezydent. Kto powiedzial, ze Prezydent ma laczyc Polakow a nie dzielic, to jest wizytowka krajowa, nie zaden „zszywacz”. Dopoki beda partie to Polakow nie da sie zlaczyc gdyz kazdy bedzie za kims innym. Jak narazie byly Prezydent osmieszyl nas wlasnie na scenie miedzynarodowej. Komorowski byl bezpartyjniakiem? Chyba z tego co pamietam to byl caly czas za PO i tez robil wszystko co chcieli. Ja tam narazie… Czytaj więcej »
Mariusz
Mariusz
3 lat 6 miesięcy temu

Kiedy i w jaki sposób prezydent Komorowski nas ośmieszył? Cały czas starał się działać nad podziałami, kilka ustaw PO wniósł do TK, zapraszał wszystkich liderów partyjnych do rozmów i przede wszystkim nie złamał nigdy prawa. Ani on ani Kwaśniewski nie działali jawnie w interesie swoich partii. Nie zaprzysięgali sędziów TK pod osłoną nocy, nie czekając na wyrok TK oceniający czy ustawa była zgodna z konstytucją. Duda jest pierwszym prezydentem, który jawnie i świadomie złamał konstytucję. więc nie opowiadaj jawnych kłamstw.

Miłosz
Miłosz
3 lat 6 miesięcy temu
O klamstwach to Ty juz nic nie mow POlaku, gdzie Twoj mniejszy podatek? Bogatsza Polska, wysoka pozycja w unii europejskiej? Ja nic z tego nie widze. Co bylo w chinach? Taki Komor gdybys chcial wiedziec nie wiedzial jak sie ma u nich zachowac, na wymowieniach juz nie wspomne, kampanie tez mial calkiem dobra, wiecej klamstw i politowan nie mozna bylo wypowiedziec. Jak z debata? Czemu go tam nie bylo? I czemu jego prywatna debata wygladala jakby dziennikarze zadawali mu te pytania na ktore on chcial odpowiedziec i byl na to trenowany? Co z ta afera tasmowa? Duzo mam jeszcze wymieniac… Czytaj więcej »
Radek
Radek
3 lat 6 miesięcy temu

Chociaż to nieformalny hymn powodzian z ’97r. to mi by pasowało tu Miejcie Nadzieje Adama Asnyka.
Pozdrawiam

Wojtek Strucki
Wojtek Strucki
3 lat 6 miesięcy temu

Witajcie,
Pomysł hymnu świetny,
Pomysł pikietowania pana zwanego prze niektórych prezydentem, a przez innych prezydętem, widzi mi się być chybionym.
Ów pan jest marionetką i szkoda czasu na zawracanie sobie nim głowy.
Do czasu wyjaśnienia sytuacji z TK winniśmy tam się spotykać, oczywiście to mój pogląd i poddaję go pod osąd…..

Piotr
Piotr
3 lat 6 miesięcy temu

Apel do Pawła Kukiza

Panie Pawle, zanim Pan znowu coś powie albo napisze na temat Konstytucji lub ludzi stających w jej obronie proszę się zastanowić, bo to nie tylko Pański wstyd ale całej Pana zasłużonej dla Ojczyzny rodziny. Czy jest Pan pewien, że Ci, którym Pan tak wiele zawdzięcza byliby teraz dumni gdyby słyszeli i widzieli co Pan wyrabia? Niech Pan ze względu na pamięć swoich najbliższych osób trzy razy zastanowi się zanim coś powie a najlepiej niech Pan zapisze to sobie w jakimś notatniku i przeczyta spokojnie rano. Taka dobra, życzliwa rada…

Grzesiek
Grzesiek
3 lat 6 miesięcy temu

Targowico opamiętaj się!Pan Bóg już wam do reszty rozum odebrał?Może jeszcze macie jakieś granice…

marek
marek
3 lat 6 miesięcy temu

Widzę, ze Kolega nie przebiera w słowach na określenie aktualnej większości sejmowej

Piotr
Piotr
3 lat 6 miesięcy temu
Chyba czas na coś nowego?! To wszystko co nowa władza robi i zapowiada zrobić jest i będzie na szkodę Polski i Polaków. Ani w tym prawa, ani sprawiedliwości. Na froncie budynku sądu w Warszawie widnieje napis „Sprawiedliwość jest ostoją mocy i trwałości Rzeczpospolitej”. Czas przywrócić tym słowom ich znaczenie. Wzywam sędziów, prokuratorów, komorników… cały prawniczy świat; sklepikarzy, kasjerki i kasjerów… cały handlowy świat; nauczycieli i nauczycielki, woźnych… całą oświatowy świat; dziennikarzy i dziennikarki… pielęgniarki, lekarzy, psychologów… cały medyczny świat; urzędników skarbowych, miejskich, gminnych… cały urzędniczy świat; inżynierów, humanistów, fizyków, biologów, historyków, doktorów, profesorów… cały naukowy świat; cały świat mediów; policjantów,… Czytaj więcej »
Iwona
Iwona
3 lat 6 miesięcy temu

mili Państwo wszystko wskazuje że nasze marsze i manifestacje muszą stać się rutyną – właśnie partia rządząca demoluje Trybunał Konstytucyjny – nie wolno się z tym zgodzić i pozwolić na demolowanie demokracji i naszej wolności – pozdrawiam, jeśli potrzebujecie pomocy niniejszym deklaruję swój czas

Beata
Beata
3 lat 6 miesięcy temu

Nie pozwólmy na taką demolkę, która dzieje się na naszych oczach tu i teraz.Jest nas tak dużo, bardzo dużo.Jak możemy pozwolić na takie jawne, bezwstydne i porażające łamanie Konstytucji przez posłów PiS zależnych od małego i śmiesznego kaprala ?!?!Te święta i tak wyjątkowo są w cieniu zamachu wykonanego przez mściwego człowieka.Razem na pewno go powstrzymamy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Proszę, zacznijmy aktywnie protestować, nie odkładajmy na później.

Mariusz
Mariusz
3 lat 6 miesięcy temu

Te demonstracje podnoszą na duchu. Ja wraz z żoną i przyjaciółmi uczestniczyłem już trzeci raz w demonstracji w Poznaniu. Jednak mam pewien niedosyt, brak mi informacji o postępie organizowania się KOD’u, o rejestracji. Musimy się dobrze zorganizować bo walka z niszczeniem państwa prawa potrwa co najmniej 4 lata o ile nie wydarzy się jakiś cud. Dlatego oprócz potrzebnych spontanicznych demonstracji należy tworzyć legalne struktury KOD’u by chętni do działania wiedzieli gdzie i do kogo mają się zgłaszać i co mają robić..

Andrzej zSosnowca
Andrzej zSosnowca
3 lat 6 miesięcy temu
ZACZYNA mnie starszego emeyta,bioracego udzial we wszystkich protestach TRAFIAC SZLAK.Przeciez p .Mateusz winien napisac wstepniak o BANDYCKICH SLOWACH KUKIZA,NAWOLUJACEGO DO AKTOW TERPORU,PRZECIEZ W TRAKCIE NASTEPNEJ MANIF> MOZE RZECZYWISIE KTOS DO NAS WYGARNAC Z KALACHA<LUB RZECZYWISCIE PODLOZYC BOMBE,przecie do tego zacheca posel,pozal sie boze.PANIE MATEUSZU LARRUM GRAJA,nam nie wystarczy inf.zr prawnicy zajma sie ta sprawa.PANIE MATEUSZU TU TRZEBA DZIALAN,MA przeciez p.kontakty z poslami,dziennikarzami,moc jest przeciez po naszej stronie,w sejmie cisza ,p.olejnik legitymizuje kukiza zapraszajac go do programu,Wyrasta p.posel na bohatera.Chyba swiat oszalal.Sadzilem,ze KOD w tej sprawie bedzie radykalny,a nie jak na manif,UNIKAJACY RADYKALNYCH HASEL,aby nie obrazic strony przeciwnej.PANIE MATEUSZU CZEKAMY NA… Czytaj więcej »
Piotr
Piotr
3 lat 6 miesięcy temu

„Jeżeli funkcjonariusz publiczny zaangażuje się w hecę WOŚP; niech nazajutrz składa raport o zwolnienie ze służby” – napisał na Twitterze poseł PiS, Stanisław Pięta.
Kolejna próba dzielenia Polaków. W WOŚP uczestniczyli dotąd wszyscy Polacy, niezależnie od poglądów politycznych. Kolejny finał WOŚP odbędzie się w niedzielę 10 stycznia. Pieniądze ze zbiórki WOŚP przekaże na wyposażenie oddziałów pediatrycznych oraz na zapewnienie godnej opieki dla seniorów. Wesprzyjmy WOŚP jeszcze bardziej niż zwykle :)

Arek
Arek
3 lat 6 miesięcy temu

Czy doczekamy się głosu Kościoła w Polsce, jednego z beneficjentów konstytucji III RP? To milczenie teraz, gdy właśnie kończy się w Polsce demokracja, trzeba zapamiętać!

Irena
Irena
3 lat 6 miesięcy temu

Własnie przeczytałam, że kardynał Dziwisz „skrytykował”, delikatnie mówiąc, demonstracje antyrządowe na ulicach. Czy ktoś miał złudzenia, po której stronie stanie kościół? Przecież to taka sama autorytarna organizacja jak pis. No i wspólny elektorat.

Krzysztof
Krzysztof
3 lat 6 miesięcy temu

Jak wygląda tworzenie struktur terenowych? To jest ważne! Wiele osób pyta! Proszę nie marnować zapału ludzi!!

wpDiscuz